• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Forum MMSP 2024
Wydarzenia
03.07.2024

Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024

W dniach 3-4 lipca w Warszawie  obradowało  Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (MMŚP) 2024. W tym roku obrady przebiegają pod hasłem „Finanse dla Innowacji – Innowacje w Finansach: finansowanie i obsługa Mikro, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki”

„Tegoroczne Forum jest także swego rodzaju pozytywną odpowiedzią na apel Ministra Finansów o podejmowanie działań przez sektor bankowy w celu większego zaangażowania w finansowanie polskich firm. Wierzymy, że dialog pomoże zidentyfikować bariery i uzgodnić rozwiązania, które odblokują oczekiwany potencjał po obu stronach” mówił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich otwierając Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Stwierdził, że sektor bankowy jest gotowy udzielać finansowania MMSP. Jednak jak zaznaczył konieczne jest zniesienie kilku barier, w tym zmiana zasad naliczania podatku bankowego. Liczy na efekty dialogu prowadzonego w tych kwestiach przez środowisko bankowe z resortem finansów.

Przypomniał, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, stanowią  ponad 99,8% wszystkich zarejestrowanych i aktywnych (2,35 mln) firm w Polsce, wytwarzających ponad 45% PKB i zatrudniających 70% (7 mln) wszystkich pracujących w przedsiębiorstwach (10,23 mln).

„Nie ma chyba dzisiaj w Polsce banku uniwersalnego, który pragnąc na serio operować w naszym kraju, nie posiadałby oferty dla MMŚP. A konkurencja o tego klienta pomiędzy bankami jest tu wręcz bardzo dynamiczna. Wg danych KNF na koniec kwietnia stan zakredytowania polskich MMŚP wynosił ponad 245 mld zł, a kredyt jest nadal drugim (po środkach własnych) źródłem finansowania przedsiębiorstw w Polsce” – wskazał prezes ZBP.

Kluczowa rola innowacji
„Tematem przewodnim tegorocznego Forum są „Finanse dla Innowacji-Innowacje w Finansach: finansowanie i obsługa mikro, małej i średniej przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki” – mówił Tadeusz Białek.

Nikogo już nie trzeba przekonywać, że zasadniczym kluczem do konkurencyjności gospodarki jest jej innowacyjność. Polskie firmy wydają rocznie prawie 20 mld zł na innowacje, zaś tylko 1/5 naszych mikro i małych przedsiębiorców unowocześniła w ciągu ostatniego roku cokolwiek w swojej firmie. Według ekspertów to: i za mało i nie zawsze efektywnie wydane środki.

Dwadzieścia lat obecności Polski w UE
W dalszej części swojego wystąpienia Prezes ZBP kontynuował wątek innowacyjności nawiązując równocześnie do XX-tej rocznicy obecności naszego kraju w Unii Europejskiej.

„Polska mimo sukcesu gospodarczego tych XX-lat nadal pozostaje w ogonie Unii Europejskiej (4 miejsce od końca) , jeśli chodzi o poziom innowacyjności, i to mimo ogromnych nakładów publicznych. Nie wszyscy jednak dostrzegają, że nie zawsze jednak idą one w synergii z komercyjnym rynkiem finansowym, czasami go po prostu zastępując zamiast mobilizować i budować długotrwały ekosystem”.

„Przed nami, miejmy nadzieję – kolejne XX-lat Polski w UE- i w dzisiejszych niespokojnych czasach szczególnie ważne jest jak zdefiniujemy oczekiwania i zachowania- także biznesu wobec tego największego pokojowego projektu gospodarczego w historii naszego Kontynentu. Będziemy w związku z tym dzisiaj rozmawiać, o tym jak rozwijać biznes w tym skomplikowanym otoczeniu i współpracować pomiędzy naszymi sektorami. Zrobimy to w ramach trzech bloków tematycznych do udziału, w których gorąco zachęcam” – powiedział na koniec swojego wystąpienia Tadeusz Białek.

W imieniu współgospodarza Forum - Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców- głos zabrała także Magdalena Zmitrowicz, przewodnicząca Rady i wiceprezes zarządu Banku Pekao SA odniosła się do innowacyjnych wyzwań jakie stoją przed polskimi bankami i przedsiębiorcami.

„Finansowanie innowacji klienta, szczególnie firm mikro, małych i średnich, jest zawsze wyzwaniem dla banku. Ale dla wielu klientów to jedyna droga, aby utrzymać się na rynku, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie wysoka dynamika rewolucji cyfrowej i rosnąca konkurencyjność technologiczna zmienia dotychczasowe układy sił. Bank jako zaufany doradca finansowy, ale coraz częściej i technologiczny, jest współodpowiedzialny za powodzenie biznesowe swoich klientów, także w ich rozwoju innowacyjnym. Dostarczanie odpowiednich, nowoczesnych usług finansowych jest niezbędnym elementem sukcesu takiego procesu” – powiedziała Magdalena Zmitrowicz, przewodnicząca Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA.

Współgospodarzem konferencji był także Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy ZBP (KPK).

Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK, podkreślił, że Krajowy Punkt Kontaktowy jest przykładem udanego partnerstwa publiczno-prywatnego i tego jak skutecznie zachęcać do łączenia kapitału prywatnego z publicznym, do finansowania zwrotnego, do rozwijania tych kompetencji zarówno na rynku finansowym, jak i na rynku publicznym, ale przede wszystkim u przedsiębiorców. W efekcie zmian na rynku i zaostrzenia polityki kredytowej, polscy przedsiębiorcy coraz częściej poszukują zabezpieczeń kredytowych. I tu z pomocą przychodzą instrumenty finansowe UE.  

„Mówimy tu także o instrumentach proinnowacyjnych. Co do rankingów innowacyjności gospodarek narodowych- w Polsce naprawdę dużo się dzieje w tej sprawie i mam nadzieję, że w kolejnych latach Polska również trafi do awangardy innowacyjnych gospodarek, i nie tylko w Europie”- dodał Arkadiusz Lewicki.

Zauważył też, że obecna konferencja jest już 10. z rzędu. W pierwszej uczestniczyło tylko 60 osób, a dziś bezpośrednio (stacjonarnie) uczestniczy 619 i podobna liczba zapisała się na transmisję w sieci. To, jego zdaniem, pokazuje jak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się zagadnienia związane z finansowaniem MMŚP.

Patronatu wydarzeniu udzielili m.in. Minister Rozwoju i Technologii, Minister Finansów, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Nauki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Partnerem Strategicznym wydarzenia został Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś Partnerem Generalnym – PKO Bank Polski.

Przedstawiciel głównego Patrona Honorowego -Ministra Rozwoju i Technologii- Prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w swoim wystąpieniu między innymi zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stoją dziś przed zarówno firmami MMŚP, jak też przed sektorem bankowym. W tym kontekście wymienił m.in. transformację cyfrową i energetyczną.

Po naszej akcesji do UE nastąpił znaczący rozwój społeczno-gospodarczy, również dzięki unijnej polityce spójności. Przypomniał, że środki z polityki spójności trafiają do regionów, których poziom rozwoju jest poniżej 75% średniej europejskiej i niektóre regiony naszego kraju „wypadają” już z tego Programu, co paradoksalnie jest dowodem naszego sukcesu.

Zwracał uwagę, że choć największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się instrumenty dotacyjne, to nie można zapominać też o instrumentach zwrotnych. Jego zdaniem banki powinny zadbać o możliwość zapewnienia wkładu własnego dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych.

„Po naszej akcesji do UE nastąpił znaczący rozwój społeczno-gospodarczy, również dzięki unijnej polityce spójności. To nie jest jedynie prosty transfer, całość tej pomocy nie składa się tylko z instrumentów dotacyjnych, ale mamy także do czynienia z instrumentami zwrotnymi. Aczkolwiek także w przypadku instrumentów dotacyjnych środowisko bankowe w Polsce ma ogromną rolę. Banki powinny zadbać o możliwość zapewnienia wkładu własnego dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych i podjąć wysiłki inwestycyjne zmierzające m.in. do zielonej i cyfrowej transformacji”– dodał wiceminister Sługocki.

Przypomniał o presji czasu, jeśli chodzi o przeprowadzenie w Polsce transformacji cyfrowej i energetycznej, ponieważ mają się one zakończyć w 2030 roku

W imieniu kolejnego Patrona Honorowego głos zabrał Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który ocenił, że firmy z sektora MMŚP są kluczowym elementem polskiej gospodarki.

Jeśli chodzi o ich innowacyjność, to niestety Polska jest pod koniec stawki krajów UE. A jak zaznaczył trwa rewolucja -„cyfrowa” i „zielona”. Administracja państwowa jest źródłem funduszy publicznych dla MMŚP, ale trzeba zadbać również o dostęp firm z tego sektora do finansowania z funduszy prywatnych – stwierdził.

Jak zauważył – wszelkie propozycje dotyczące modyfikacji obciążeń fiskalnych firm czy sektora finansowego muszą uwzględniać fakt, że za utrzymanie stabilności finansów publicznych odpowiada minister finansów.

Jurand Drop zapowiedział wspieranie rozwoju dostępu do finansowania, w tym rozwoju rynku kapitałowego, i umacnianie pozycji Giełdy oraz ułatwienie procesu wejścia na parkiety GPW spółek średniej wielkości.

Agnieszka Majewska, powołana kilka dni temu na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zapewniła, że przez 6 lat swojej kadencji będzie promowała inteligentne, dostosowane do potrzeb MŚP rozwiązania finansowe.

„Finanse dla innowacji to nie tylko teoretyczne pojęcie, ale realne wyzwanie, które musimy wspólnie podjąć. Współczesne przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko kapitału, ale także inteligentnych, dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań finansowych. Inwestycje w nowoczesne technologie, badania i rozwój oraz cyfryzację są niezbędne, aby nasze firmy mogły konkurować nie tylko na rynku polskim, ale również na rynkach zagranicznych. Bez odpowiedniego finansowania wiele innowacyjnych pomysłów nigdy nie zostanie zrealizowanych. Wierzę, że dzięki współpracy z sektorem finansowym, administracją publiczną i organizacjami przedsiębiorców jesteśmy w stanie stworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju innowacji i wprowadzania nowych technologii do codziennego funkcjonowania firm.” –zadeklarowała nowa Rzecznik MŚP.

Bartłomiej Balcerzyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, również podkreślał znaczenie innowacji i transformacji w firmach MŚP. Dzięki przystąpieniu do UE nasze firmy uzyskały dostęp do jednolitego rynku i obecnie Polska ma wyraźną nadwyżkę handlową. Sektor bankowy też odnotował w tym czasie dynamiczny rozwój. Z Unii Europejskiej wpłynęło przez te lata do naszej gospodarki 160 mld euro netto. Obecnie nowe środki z KPO i z polityki spójności dla Polski są już odmrożone. Bartłomiej Balcerzyk zwrócił uwagę, że firmy MMŚP w krajach unijnych zatrudniają 100 mln osób. Ważne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych dla tej grupy firm.

„Największą korzyścią z członkostwa w Unii Europejskiej jest dla Polski możliwość uczestnictwa we wspólnym unijnym rynku, jednolitym rynku europejskim. Znacząco wzrósł polski eksport towarów i usług do Unii Europejskiej. Polska z kraju o z systematycznym deficytem w handlu zagranicznym stała się państwem z wyraźną nadwyżką handlową. Oczywiście członkostwo w Unii Europejskiej to są także fundusze europejskie dla Polski. Od akcesji do Unii Europejskiej do kraju wpłynęło po odliczeniu składek około 160 miliardów euro na czysto.  W tej chwili obok tradycyjnie istotnej dla Polski polityki spójności korzystamy dodatkowo z nowych środków Next Generation EU wdrażanych poprzez Krajowy Plan Odbudowy. Kiedy spotykaliśmy się rok temu środki unijne zarówno z nowej perspektywy polityki spójności jak i KPO były de facto zamrożone. Tym bardziej cieszę się, że dziś sytuacja jest inna.– powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej.

O stanie rynku i o dostępie firm do kredytu i usług bankowych
Jaki jest stan rynku oraz jak klimat prawno-regulacyjny wpływa na dostęp małych firm do finansowania? Kwestii tej poświęcony był pierwszy – Strategiczny Blok Forum Finansowania MMŚP 2024, w którym udział wzięli liderzy reprezentujących rynek największych organizacji z obu stron oraz przedstawiciele regulatorów krajowych i unijnych.

Na wstępie sytuację na rynku kredytowym dla mikro, małych i średnich firm podsumował dr Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej SA- Partnera Forum.

„Podsumowując: w Mikroprzedsiębiorcach mamy pozytywną dynamikę sprzedaży, a negatywną w MŚP. Mamy spadki w sprzedaży kredytów inwestycyjnych w MŚP. Z kredytów korzystają głównie większe firmy niezależnie i dłużej działające na rynku. Pogorszenie portfela, które widzimy, wynika głównie z tego, że pojawiły się ograniczenia sprzedaży kredytów, ale sama jakość kredytów udzielonych w ostatnich latach jest dobra. Natomiast z analizy vintage nie widać, aby groziła nam wkrótce trudna sytuacja i aby bić na alarm- podsumował prezes BIK dr. Mariusz Cholewa.

Następnie kolejny głos o stanie rynku zabrał Wojciech Terlikowski, kierownik Zespołu Badawczego CBM Indicator, prezentując wnioski z badania oceny dostępu segmentu MMŚP do usług bankowych w Polsce.

„Podsumowując wyniki naszych badań, można stwierdzić, że sytuacja w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wygląda pozytywnie. Ponad połowa średnich (57% firm) oraz 46% mikro i małych firm prognozuje dobrą lub bardzo dobrą koniunkturę na swoje produkty i usługi w ciągu najbliższych dwóch lat. Ponad dwie trzecie małych i prawie trzy czwarte średnich firm planuje jednak inwestycje. Lepsza jest też niż w roku poprzednim ocena dostępności kredytów -  44% małych firm (wzrost o 6 p.p.) i 51% firm średnich (wzrost o 5 p.p.) raczej dobrze i bardzo dobrze ocenia dostępność kredytów.” – skomentował Wojciech Terlikowski.

Prezentacje poprzedziły dyskusję, moderowaną przez dr. Tadeusza Białka, prezesa ZBP. Przypomniał on, iż dostęp do kredytu i efektywnych usług bankowych stanowią fundament stabilnego i zrównoważonego rozwoju. Elementem tego rozwoju jest także otoczenie prawne. Jakość i stabilność regulacji we wszystkich rozwiniętych gospodarkach stanowią pierwszorzędną i kluczową wartość dla przedsiębiorców i banków. Dopiero później rozpoczyna się rozmowa o kapitale i finansach. W Polsce w ostatnich latach mieliśmy zalew bardzo złego prawa, nie tylko organicznie źle opracowanego, ale i z reguły z nikim- nawet z adresatami- nie konsultowanego. Efekty widać m.in. po dramatycznie niskim poziomie inwestycji w Polsce. 

W kontekście stanu systemu prawa gospodarczego i jego odblokowywania- Dr Mariusz Filipek, pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, zapewnił, że rząd będzie konsekwentnie realizować działania deregulacyjne. Pierwsza ustawa dedykowana tej problematyce przeszła już etap konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, a do 15 sierpnia br. przedstawione zostaną założenia drugiego pakietu deregulacyjnego.

„Kolejny pakiet to dużo dobrych zmian dla przedsiębiorców i zmiana na lepsze wielu od lat kwestionowanych przez rynek ustaw. Osobiście zależy mi na tym, żeby z różnych ustaw wykreślać, usuwać zbędne przepisy, które są niepotrzebne, które hamują naszą gospodarkę. To ciężka praca i zespół z poszczególnych departamentów w Ministerstwie bardzo ciężko nad tym pracuje. To wspaniali fachowcy, i mimo że to katorżnicza praca, na pewno się uda. Prosimy o kredyt zaufania!” – powiedział dr Mariusz Filipek.

Także na szczeblu europejskim podejmowane są inicjatywy, mające za cel zwiększenie dostępności finansowania dla niedużych podmiotów gospodarczych, podkreślił prof. dr hab. Kamil Liberadzki, członek zarządu Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) i doradca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Nadmienił on, iż w opinii UE kredytowanie small biznesu cechuje się znacznie niższym ryzykiem dla sektora bankowego niż innych segmentów rynku. Ważna inicjatywą w tym kontekście jest podjęcie przez europejski nadzór działań na rzecz transparentnej i prostej sekurytyzacji, co zachęci banki do kredytowania drobnych przedsiębiorców i obniży koszt finansowania. Dzięki Unii Rynków Kapitałowych małe i średnie przedsiębiorstwa powinny móc pozyskiwać kapitał na takich samych zasadach, jak duże podmioty.

Jeżeli chcemy pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom, pomóżmy na rozwój oferty bankom oraz działającym na zasadzie skonsolidowanej firmom leasingowym i factoringowym. W ekonomii „każdy kij ma dwa końce”: jeżeli zaciskamy reżim regulacyjny- czyli nie wprowadzamy odpowiednich regulacji, które ułatwiłyby działanie bankom w omawianym sensie- to ofiarą tych działań, ponosząc ich koszt będą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli krzywa ceny pieniądza, na bazie której bank wycenia kredyt jest wysoko położona, to bankowi nie wolno udzielić kredytu małemu  przedsiębiorcy po cenie niższej niż ten wewnętrzny koszt pieniądza” – zauważył przedstawiciel EBA i UKNF.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, zwrócił uwagę na pozytywny wpływ odblokowania środków z KPO na nastroje w środowisku biznesowym. Dodał on, iż niedobór inwestycji nie jest skutkiem niechęci rodzimego small biznesu do inwestowania, tylko konsekwencją braku długofalowej polityki gospodarczej, co na szczęście ulega sukcesywnej zmianie. Jego zdaniem, dla sektora MŚP ważniejsza jest przestrzeń do działania i poczucie bezpieczeństwa aniżeli łatwiejszy dostęp do parkietu. Witucki odniósł się jeszcze do deregulacji:
„Mamy proces upraszczania i deregulacji, to fantastycznie, ale pamiętajmy o tym, że w tej chwili wchodzimy też w okres wychodzenia z zapóźnień naszej europejskości. Wychodzenie to polega na tym, że błyskawicznie pojawiają się nowe unijne dyrektywy. Mam nadzieję, że praca deregulacyjna z jednej strony, a z drugiej strony nasza lepsza obecność w Brukseli spowoduje, że będziemy racjonalizować regulacje spadające na mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz na sektor bankowy- zauważył prezydent Witucki.

O fatalnych regulacjach, w tym na przykładzie Polskiego Ładu dla rodzimego biznesu wspomniał dr Łukasz Bernatowicz, Prezes Związku Pracodawców BCC. Odniósł się on do trudności z uzyskiwaniem finansowania przez podmioty, nie dysponujące odpowiednio długim stażem, a co za tym idzie, historią kredytową czy adekwatnym zabezpieczeniem:
„Jeżeli zakładamy biznes, to trudno oczekiwać od nas, że będziemy mieli długą, a tym bardziej dobrą historię kredytową. To bardzo poważne ograniczenie, które powoduje, że te startupy, te małe firmy, nie są w stanie tego finansowania pozyskać. Druga kwestia to sprawa zabezpieczeń, ponieważ bank często oczekuje, że zabezpieczenie będzie przewyższało kwotę udzielonego kredytu, co w sytuacji małego, średniego przedsiębiorcy, mikroprzedsiębiorcy, zwłaszcza takiego, który biznes rozpoczyna, jest po prostu niewykonalne. Uważam, że należy rozwijać szczególnie obszar zabezpieczeń kredytowych” – podsumował Prezes BCC.

Prezes Bernatowicz dodał także, że skłania to startupy do sięgania po pieniądze publiczne, głównie unijne – tylko w roku 2022 do PARP złożono wnioski na  kwotę czterokrotnie większą niż dostępna pula środków.

Dr Tadeusz Białek wyjaśnił różnicę pomiędzy zabezpieczeniami a zdolnością kredytową i że badanie m.in. historii kredytowej jest niezbędnym formalnoprawnym elementem oceny zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Tu banki nie mają wyboru.

Zdaniem dr. Macieja Semeniuka, przewodniczącego Sekcji ZBP ds. Banków Średniej Wielkości i Oddziałów Instytucji Kredytowych i szefa Oddziału Danske Bank Polska- „przedsiębiorcy często negatywnie wypowiadają się o bankach, a nie analizują dogłębnie ofert bankowych. Rynek dzisiaj jest bogaty i różnorodny. Mniejsze banki komercyjne mogą zapewnić szczególne usługi i na bardzo wysokim poziomie, ale czasami z kolei mogą nie być w stanie obsłużyć masowo mniejszych przedsiębiorców. Sytuacji nie ułatwia niestabilność regulacyjna i ciągła potrzeba dostosowywania usług finansowych do zmieniających się przepisów. Zmiany w regulacjach i adaptacja produktów bankowych przez banki wymagają czasu. Czas ten z kolei może być barierą, bo zdarza się, że  przedsiębiorcy się spieszy, a bank właśnie analizuje i wdraża kolejne regulacje– podsumował prezes Semeniuk.

Mikro i małe firmy tradycyjnie mogą liczyć na banki spółdzielcze. Dostarczają one nawet 17% kredytu dla MMŚP, podkreślił Krzysztof Karwowski, przewodniczący Sekcji ZBP ds. Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających oraz prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Także w czasie ostatnich kryzysów wielu klientów mogło liczyć na finansowanie wyłącznie w bankach spółdzielczych. Obecnie pewien problem tkwi nie tyle w bankach co w stronie popytowej- wielu przedsiębiorców nadal obawia się bowiem zaciągania zobowiązań kredytowych.

„Myślę, mamy takie przekonanie społeczne, może z czasów początku transformacji, że kredyt to zło ostateczne, że trzeba się tego wystrzegać. Myślę, że to trzeba zmienić. Dlatego warto edukować i uświadamiać tę kategorię klientów do czego kredyt służy i że nie jest czymś złym. Świadomemu przedsiębiorcy kredyt pomaga się rozwijać, konkurować, wprowadzać innowacje- mówiąc krótko: zdobywać przewagę" – powiedział prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie.



Banki i przedsiębiorcy wspólnie wobec wyzwań technologicznych

W dyskusji na temat kluczowych aspektów funkcjonowania sektora MMŚP nie mogło zabraknąć wątku technologicznego. Rozwój innowacyjny przedsiębiorstw jest uzależniony od nowych technologii. Z badań wynika, że w Polsce największe problemy z dostępem do nowych technologii mają najmniejsze firmy. Jedną z nich jest brak adekwatnych instrumentów finansowych. Sesja poświęcona tej problematyce moderowana była przez wiceprezesa ZBP Włodzimierza Kicińskiego.

Prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii wymienił trzy kluczowe elementy wsparcia innowacyjności dla małej przedsiębiorczości: obok kwestii regulacyjnych i finansowych, wskazał potrzebę kreowania efektywnego systemu otoczenia biznesu. Reprezentant rządu potwierdził też respektowanie unijnej zasady, w myśl której wdrażaniu każdej nowej regulacji towarzyszyć powinno uproszczenie prawa dla firm w innym obszarze.
 
Jako podmiot publiczny, który organizuje także warunki dla funkcjonowania mikro, małej i średniej przedsiębiorczości, także wprowadzamy te udogodnienia, które są związane oczywiście z elektronizacją, cyfryzacją, chociażby e-weksel czy cyfryzację umowy leasingowej . Mamy też takie założenie, że jeżeli wprowadzamy nową regulację w polskim prawie, to jesteśmy zobowiązani w tym samym obszarze wprowadzić uproszczenie, które odciąży sektor przedsiębiorstw w Polsce z nadmiaru przepisów. – powiedział Waldemar Sługocki. Wiceminister zachęcał również przedsiębiorców do większego zaangażowania i partycypowania w procesach stanowienia przepisów, także na rzecz innowacji.

Dr Marek Radzikowski, wiceprezes zarządu nadzorujący Obszar Operacji i Bankowości Międzynarodowej oraz Obszar Bankowości Detalicznej Firm w PKO Banku Polskim SA, zaakcentował rosnącą rolę technologii w obsłudze klientów, także firmowych, wskazując, iż 87% klientów PKO Banku Polskiego wybiera kanały elektroniczne,  wśród nich 45% posługuje się głównie lub wyłącznie smartfonem. Tylko w tym roku w formule online aktywowano 17% rachunków dla indywidualnych firm, zdalnie udzielono też 15% kredytów dla tych podmiotów. Poza tym PKO BP pracuje już nad kolejnymi unowocześnieniami oferty dla przedsiębiorców.
 
„Klient potrzebuje szybkiej i kompleksowej obsługi, z wysoką jakością i to bank ma odpowiedzieć na pytanie, jakie narzędzie będzie optymalne i je dostarczyć. I na to wyzwanie odpowiada pozytywnie właśnie bankowość internetowa, bankowość mobilna. Także jeśli  chodzi o oczekiwanie bezpiecznego dostępu wysokiej jakości. Staramy się  i aby nasza oferta dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców była kompleksowa, ciągle pracujemy nad rozwojem, w tym włączaniem banku do wszelkich programów pomocowych dla biznesu”– powiedział wiceprezes PKO BP.

Na nowoczesne rozwiązania w ofercie bankowej zwracają uwagę także klienci banków lokalnych, podkreślała Katarzyna Siemaszko, prezes zarządu Warmińskiego Banku Spółdzielczego. Nie oznacza to rezygnacji z tradycyjnych relacji, które do dziś chwali sobie wielu klientów. Ważnym aspektem współpracy banków spółdzielczych z sektorem MMŚP jest także funkcja informacyjna banków. W opinii Katarzyny Siemaszko, problemem jest także deficyt ośrodków badawczo-rozwojowych, szczególnie w ośrodkach pozaaglomeracyjnych.
 
Chciałabym zwrócić uwagę na potrzebę poprawy dostępności programów unijnych w  mniejszych miejscowościach, gdzie naprawdę tego brakuje. My akurat współpracujemy z firmami doradczymi, które zajmują się środkami unijnymi i pomagają w opracowaniu wniosków dotacyjnych, np. do NCBR-u czy do innych instytucji i programów. Dbamy o zapewnienie klientom pełnej gamy, jak tylko się coś pojawia klient naszego banku od razu otrzymuje informacje. Nasz lokalny bank jest więc i sojusznikiem sektora publicznego w zakresie informacji i promocji środków na innowacje” – powiedziała prezes zarządu Warmińskiego Banku Spółdzielczego.

Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, Partnera Forum,  wskazał na działania Fundacji, ułatwiające drobnym przedsiębiorcom wdrażanie płatności elektronicznych.  Beneficjentami tego programu jest dziś  2/3 firm, oferujących swym klientom możliwość zapłaty bezgotówkowej. To jedna z inicjatyw, realizowanych wspólnie przez interesariuszy na co dzień konkurujących ze sobą.
 
„Program Polska Bezgotówkowa powstał właśnie po to, żeby wesprzeć mikro i małe przedsiębiorstwa w procesie cyfryzacji i wchodzenia w płatności bezgotówkowe, co do zasady poprzez umożliwienie nieodpłatnego korzystania z płatności bezgotówkowych do pewnych kwot przez okres 1 roku. Czyli program powstał tak naprawdę z myślą o mikroprzedsiębiorstwach, co oznaczało, że przez rok mogą przyjmować płatności, nie ponosząc żadnych kosztów i w związku z tym mogą nauczyć się tego, a później podjąć decyzję, czy chcą kontynuować, czy nie. I co do danych, to faktycznie na rynku polskim liczba urządzeń przez ostatnie 6 lat, kiedy program działał uległa podwojeniu.” – powiedział Zbigniew Wiśniewski.

Szeroką paletę usług, odpowiednich dla mikro, małych i średnich firm, dostarcza również KIR, i nie chodzi tu wyłącznie o obszar płatności. Piotr Alicki, prezes zarządu KIR, wskazał na usługi zaufania, czyli elektronicznej identyfikacji, których upowszechnienie umożliwiło płynne przejście do gospodarki elektronicznej w dobie pandemii.
 
De facto cały profil zaufany, dzisiejszy m-obywatel jest oparty na federacyjnym modelu tożsamości oferowanym przez sektor bankowy. Wszystko idzie przez nas, przez Krajową Izbę Rozliczeniową i umówmy się, to ratowało w jakimś stopniu w okresie pandemii nie tylko medycynę, ale również szerzej i stanowiło pozytywne skutki dla kraju w całości, czy to dla przedsiębiorstw, czy dla osób indywidualnych, czy konsumentów, obywateli.” – powiedział prezes Piotr Alicki.
 
Dodatkowo zdaniem prezesa KIR, small biznes, w przeciwieństwie do dużych podmiotów, wciąż niewystarczająco dostrzega możliwości, jakie dają nowoczesne usługi zaufania.

O potrzebie aktywnej współpracy proinnowacyjnej między biznesem a administracją publiczną mówił Tomasz Zjawiony, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. Wskazał on  także, że proces pozyskiwania innowacyjnych środków unijnych w niektórych programach trwa zbyt długo, co może zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania kolejnej próby ich uzyskania.
 
„Kiedy np. po ośmiu miesiącach pisania, starania się, przygotowywania dokumentów, które były perfekcyjne, środki nie zostały przyznane, to przedsiębiorcy już drugi raz nie pójdą w tę stronę, bo dla nich 8 miesięcy czekania i potem dowiedzenie się, że nie dostaną dotacji nie wiadomo dlaczego, potrafi zniechęcić. Drugi raz nikt nie przekona takiego przedsiębiorcy, aby znowu stracił czas. Potrzeba uproszczeń. Musimy tworzyć możliwości pozyskiwania kapitału, który jest blisko przedsiębiorcy i będzie szybki do uzyskania” – powiedział Tomasz Zjawiony.
 
Zdaniem reprezentanta KIG, niezbędne jest optymalne wykorzystanie potencjału różnych podmiotów, w tym ogromną rolę odgrywa sektor bankowy.


Publiczne wsparcie dla dostępu do proinnowacyjnych usług finansowych 

Trzecią części konferencji Forum Finansowania MMŚP 2024 poświęcono wspieraniu proinnowacyjnych usług finansowych.

Otwierający tę część konferencji dr Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej- Patrona Honorowego Forum, podkreślił, że innowacje, rozwój i badania to najważniejsze siły napędowe współczesnych gospodarek.

„Polska jest krajem o dużym potencjale, szczególnie w obszarze kapitału ludzkiego, wielkości naszego rynku, czy możliwości pozyskiwania wsparcia na działalność innowacyjną. Z roku na rok widzimy systematyczny wzrost liczby innowacyjnych firm. Świadczy to o tym, że również polscy przedsiębiorcy zaczęli przekonywać się do opłacalności inwestycji w badania i rozwój. Innowacyjność wymaga jednak długofalowej strategii, konsekwencji w jej realizowaniu oraz wsparcia ze strony państwa zarówno pod względem ułatwień administracyjnych w prowadzeniu prac B+R+I jak również w obszarze finansowania. Niemniej istotny jest sprawny, prosty i przejrzysty system dystrybucji środków europejskich na ten cel” – powiedział Konrad Wojnarowski.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce przedstawiciel Rządu podkreślił, iż nasz kraj jest nadal największym beneficjentem programów unijnych. Większość środków wciąż udostępniana jest nadal w formie dotacyjnej, jednak firmy mogą korzystać coraz szerzej  z finansowania zwrotnego. Tutaj istnieje szerokie pole do współpracy z bankami. I taka owocna współpraca ma już miejsce w zakresie instrumentów: Kredytu technologicznego czy gwarancji innowacyjnych Biznesmax.

Panel poprzedziło jeszcze jedno szczególne wydarzenie: oficjalne ogłoszenie rynkowego uruchomienia w Polsce akcji kredytowej z gwarancją Investmax Banku Gospodarstwa Krajowego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ramach programu InvestEU, którego zadaniem jest wspieranie celów polityki Unii Europejskiej poprzez szereg działań, które przyczyniają się m.in. do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, zrównoważonego rozwoju gospodarki oraz odbudowy gospodarki UE po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19.

Kluczową rolę w tych procesach odgrywa sektor MŚP. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nierzadko mają jednak problem z dostępem do finansowania nowych inwestycji i rozwoju swojego biznesu. Banki wymagają od nich odpowiednich zabezpieczeń, których często nie są w stanie przedstawić. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą gwarancje BGK.

Przemówienie wprowadzające do tematu InvestEU wygłosił prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii- resortu współodpowiedzialnego za udział Polski w unijnych programach na rzecz Jednolitego Rynku.

„Rozwój małej i średniej przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej obecnego rządu. Dzisiejsza bardzo dobra wiadomość dla polskich firm, potwierdza to zaangażowanie na rzecz wzrostu i konkurencyjności MŚP. Dla rozwoju dostępu przedsiębiorców do kredytu istotna jest rola państwa stwarzającego nie tylko przyjazne warunki dla zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, ale i stymulującego sektor bankowy do rozwoju oferty” – zaznaczył podczas wystąpienia prof. Waldemar Sługocki,  sekretarz stanu w Ministerstwie  Rozwoju i Technologii.

 „InvestEU jest tzw. centralnym programem ogólnoeuropejskim w których Polska ciągle ma wiele do nadrobienia. To od aktywności, ale także sposobu krajowego zorganizowania całego procesu, w tym edukacji, informacji, szkoleń - zależy polski sukces w tej międzynarodowej konkurencji. I tutaj jest kluczowa rola naszego Krajowego Punktu Kontaktowego, wspaniale kierowanego przez dyrektora Lewickiego. Kluczowa jest współpraca wszystkich polskich instytucji na rzecz sukcesu. Dlatego jeszcze bardziej cieszę się, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie operatorem tego instrumentu finansowego, który pod kierunkiem Pani Prezes Postuły na pewno z sukcesem szybko trafi do polskich adresatów programu i będziemy w stanie budować kolejne ważne przewagi, ale przede wszystkim pozyskamy kolejne źródła finansowe, które są niezwykle ważne w międzynarodowej konkurencji o kapitał”– powiedział prof. Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

W tym punkcie programu głos zabrał także dr Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej- resortu współodpowiedzialnego za udział Polski w InvestEU.

„Polska potrafi pozyskiwać środki na rozwój gospodarczy ze wszystkich możliwych źródeł finansowania. Właśnie sięgnęliśmy głęboko, poprzez BGK, nasz bank rozwoju, do InvestEU - największego programu inwestycyjnego w Unii Europejskiej. Program ten doskonale uzupełni inne źródła finansowania rozwoju naszych przedsiębiorców. Cieszy dodatkowo fakt zwrotnej formy instrumentów tego programu, co pozwoli na wielokrotne wykorzystanie pozyskanych przez pośredników środków. Gwarancje UE są jednym z najbardziej cenionych i sprawdzonych instrumentów wspierania przedsiębiorczości” – podkreślił dr Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Rozwoju.

Najnowszy produkt w ofercie polskiego banku rozwoju – gwarancja Investmax – powstała dzięki wykorzystaniu środków z Programu InvestEU, w formie regwarancji Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Oznacza to, że EFI bierze na siebie część ryzyka braku spłaty zaciągniętego przez przedsiębiorcę kredytu.

O inicjatywie tej mówiły prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego i prof. Marta Postuła, Pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jest mi niezmiernie miło że w imieniu Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wspólnie z naszym wieloletnim partnerem- Bankiem Gospodarstwa Krajowego, możemy dzisiaj ogłosić, udostępnienie od 1 lipca nowego źródła finansowania polskiego sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To jest wydarzenie zupełnie wyjątkowe, co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy, dlatego, że jest to pierwsza tak duża umowa BGK, jako krajowego pośrednika finansowego, który będzie implementować InvestEU w Polsce. A drugi powód- że wspólny z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym instrument pozwoli na bardzo preferencyjnych zasadach ułatwić dostęp do finansowania zewnętrznego także najmniejszym przedsiębiorcom.powiedziała prof. Teresa Czerwińska wiceprezes Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Prof. Marta Postuła, pierwszy wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podziękowała Grupie EBI za zaufanie i współpracę: „Cieszymy się, że nasze instytucje mogą po raz kolejny współdziałać na rzecz polskiego biznesu. Instrument, który mamy dzisiaj przyjemność ogłosić, to instrument szczególny, bo skierowany do sektora stanowiącego fundament gospodarki. Polskie MMŚP budują prawie połowę polskiego PKB.  W najnowszej ofercie ważnym elementem będzie specjalna gwarancja dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki Investmax, mikroprzedsiębiorstwa będą miały możliwość uzyskania kredytu na dużo lepszych niż standardowe, rynkowe, warunkach, w tym, co chyba dla nich najważniejsze -  bez opłaty gwarancyjnej”. Pani Prezes Postuła dodała, że pierwsze banki komercyjne już przystąpiły do programu i rozpoczynają udzielanie kredytów objętych omawianą gwarancją: „Apeluję teraz szczególnie do banków komercyjnych i spółdzielczych o jak najszybsze dołączenie do nas i szerokie rozwinięcie  oferty kredytowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. BGK od lipca aż do wyczerpania limitów kredytowych czeka bowiem na zgłoszenia banków, aby jak najszerzej dotrzeć do rynku”.

Foto.: od lewej: Podczas ogłoszenia Investmax- autorzy (BGK i Grupa EBI) w otoczeniu sojuszników prezes ZBP Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka, sekretarz Stanu w MRIT prof. Waldemar Sługocki, Pierwsza wiceprezes BGK prof. Marta Postuła, wiceprezes Grupy EBI prof. Teresa Czerwińska, przewodnicząca Rady ds. MMSP, i wiceprezes Banku Pekao SA Magdalena Zmitrowicz, podsekretarz Stanu w MFiPR dr Konrad Wojnarowski i dyrektor KPK ds. IF PUE Arkadiusz Lewicki

Po ogłoszeniu Investmax rozpoczął się  Panel dyskusyjny, moderowany przez Agnieszkę Wachnicką, wiceprezes ZBP, z udziałem: Katarzyny Duber-Stachurskiej, prezes zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, prof. Marty Postuły, pierwszej wiceprezes zarządu BGK,  Piotra Kamińskiego, wiceprezesa zarządu Pracodawców RP, Bartosza Kublika, prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska, Małgorzaty Matejkowskiej, prezes zarządu Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego, Moniki Palimąki, dyrektor Departamentu Programów Publicznych i ESG w PKO Banku Polskim SA oraz Dominiki  Byrskiej, dyrektork Departamentu Programów Publicznych w Banku Pekao SA.

O instrumentach wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mówiła Prezes PARP, Katarzyna Duber-Stachurska. Podkreśliła, że mimo, że  w tym roku PARP ogłosi 25 naborów, na ponad 6 mld zł, to Agencja zdaje sobie sprawę z wagi instrumentów zwrotnych i nie aspiruje aby je zastępować. Wręcz przeciwnie- dowodem na to jest wspólny projekt z ZBP – jakim jest KPK ds. instrumentów finansowych UE i promowanie wśród przedsiębiorców także tej formy wsparcia:  „Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to wsparcie dotacyjne, może nie w 100%, ale w absolutnie przeważającej części. Czyli to najbardziej preferowane wsparcie przez przedsiębiorców. Oczywiście bardziej preferowane przez przedsiębiorców, ale ono nie ma być lepsze, gorsze, preferowane, niepreferowane. Ono nie ma zastępować absolutnie instrumentów zwrotnych, gwarancyjnych i wspierających instrumenty finansowe oferowane przez banki. To ma być instrument komplementarny. To on ma docierać tam, gdzie z różnych powodów banki ze swoim finansowaniem docierać nie mogą. Na przykład do startupów czy na przykład tam, gdzie trzeba finansować, wspierać projekty na bardzo, bardzo początkowym etapie, tam gdzie wspieramy na przykład badania i rozwój. I tu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma gamę instrumentów naprawdę bardzo, bardzo zróżnicowanych, bo mówimy i o wsparciu dla startupów i o finansowaniu platform, które te startupy inkubują i o wsparciu na przykład wzornictwa dla małych i średnich przedsiębiorstw Polski Wschodniej i wspieranie badań i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i projektów z tym związanych. Także gama tych produktów, tych instrumentów już realnie dostępnych jest bardzo, bardzo szeroka. Mam apel do przedsiębiorców, aby zapoznali się z tymi instrumentami, przeczytali je starannie i wybrali ten, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, ich projektom, ich inwestycjom i sięgali dopiero wtedy po nie, do czego zachęcamy. Środków naprawdę jest dużo, ta pula jest znacząca. Wystarczy powiedzieć, że w tym roku ogłosimy 25 naborów, z czego już 15 jest w trakcie i to są kwoty przekraczające 6 miliardów złotych.”

Uczestnicy podkreślali, iż oprócz zapewnienia odpowiednich instrumentów wsparcia niezbędne jest szerzenie wiedzy na ich temat wśród zainteresowanych, zdaniem prezesa Piotra Kamińskiego cel ten powinna realizować ujednolicona platforma, zawierająca kompletne dane. Zaproponował on, by polski sektor bankowy uruchomił specjalne kredyty i tworzył fundusze inwestycyjne (także ze wsparciem ze środków unijnych) w celu finansowania projektów europejskich podejmowanych przez MMŚP.

Dominika Byrska, Dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych, Bank Pekao SA mówiła o wdrożeniu Investmax w Banku Pekao SA. „Jesteśmy tym pierwszym bankiem, który wdrożył operacyjnie nowe gwarancje Investmax. Dlatego pierwszym, bo staramy się nadążać za potrzebami naszych przedsiębiorców. To de facto oni nam wyznaczają kierunki, gdzie chcą być, a my jako bank staramy się na te potrzeby odpowiadać. A pojawiają się właśnie bardzo duże środki, zarówno w formie dotacyjnej, jak i też w formie pożyczkowej. My w tych programach uczestniczymy. Przyznajemy promesy kredytowe na różnego rodzaju dotowane inwestycje. Ale i uczestniczymy w programach zwrotnych- głównie gwarancyjnych, jednocześnie również jesteśmy dystrybutorem pożyczek rozwojowych w poszczególnych regionach. Są to elementy, które pozwalają  przedsiębiorcom na rozwinięcie skrzydeł, ale pamiętajmy proszę, nie sam pomysł, tak jak tutaj wspomnieliśmy, powoduje to, że idziemy do przodu. Sukcesem jest, aby ten pomysł przyniósł sensowny efekt- rozwój  firmy, np. zwiększył jej innowacyjność, konkurencyjność, pozwolił produkować  więcej, może szybciej, może z mniejszymi nakładami”.  Zwróciła też uwagę, iż niewielkie podmioty cały czas borykają się z barierą kapitałową, poszukują inwestorów i próbują zatrzymać wyspecjalizowanych pracowników, coraz częściej kuszonych przez konkurencję. Ma to znaczenie zwłaszcza obecnie, kiedy zdolni fachowcy mogą pracować dla dowolnej firmy na świecie nie opuszczając swego miejsca zamieszkania.

Monika Palimąka, Bartosz Kublik i Dominika Byrska omówili formy wsparcia dla MMŚP, zapewniane przez reprezentowane przez nich instytucje finansowe.

„My również słuchamy naszych partnerów, jakimi są mikro, mali i średni przedsiębiorcy i staramy się odpowiadać na ich potrzeby i podobnie jak koledzy z Pekao SA. Na przykład kilka dni temu uruchomiliśmy rynkowo, wspólnie z naszym hiszpańskim partnerem, wyszukiwarkę „WeGrant”, która pozwala znaleźć naszemu przedsiębiorcy wszelkie dotacje. Dotacje nie tylko te nasze, które są oferowane przez nas na rynku krajowym, ale również sięgnąć po środki europejskie spoza polskich programów. Z praktycznego punktu widzenia wiemy, że to bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwala szukać naszemu przedsiębiorcy dotacji poprzez zdefiniowanie planów inwestycyjnych. Kiedy przedsiębiorca już wie i określa co chce zrobić, podstawiane są mu właściwe programy, w ramach których może daną inwestycję zrealizować, razem z tzw. współczynnikiem trafności, czyli jakie jest prawdopodobieństwo, pozyskania dotacji. To jedno z naszych ostatnich rozwiązań, które wprowadziliśmy właśnie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie również inwestycji proinnowacyjnych i sposobów na ich sfinansowanie i poszukiwanie środków” - powiedziała Monika Palimąka, Dyrektor Departamentu Programów Publicznych i ESG w PKO Banku Polskim SA.

„Oprócz tego nasz bank cały czas pracuje nad rozwojem oferty innowacyjnej, cyfrowej i zgodnej z nowymi- proekologicznymi oczekiwaniami klientów. Nazwa departamentu, który reprezentuję podkreśla wagę tego priorytetu dla naszego banku. Nie tylko uczestniczymy, ale jesteśmy liderem w większości programów w tym zakresie. Planujemy, że jeszcze w tym roku wprowadzimy na rynek kolejne instrumenty, także unijne dla sektora MŚP. Oczywiście będziemy aktywnym bankiem także w ramach Investmax. Grupa PKO BP od lat współpracuje i z BGK i z Grupą EBI. Niedawno np. wprowadziliśmy na rynek największą w Polsce ofertę leasingową, objętą gwarancjami EFI właśnie z InvestEU, a teraz będziemy współpracować w ramach tego programu z BGK, oraz ambitnie planujemy także jako bank kredytujący samodzielnie ubiegać się o status krajowego pośrednika finansowego InvestEU w Polsce.  Wszystko to robimy głównie właśnie dla klienta MŚP.

W trakcie dyskusji rozmawiano dużo o transformacji energetycznej i ESG, zwrócono też uwagę na rolę przejrzystego prawa i stabilności podatkowej dla gospodarki.

„To co wyróżnia Bank Ochrony Środowiska to oczywiście ukierunkowanie na innowacje, ale głównie na te, które są związane z całością transformacji energetycznej i dużo szerzej z inwestycjami proekologicznymi. Tego się chcemy trzymać, na tym skoncentrować, tym bardziej, że według naszej metodologii, , a którą mamy wypracowaną w naszym eksperckim Biurze Ekologii i Taksonomii, na dzisiaj 40-41% portfela kredytowego banku możemy już uważać za proekologiczny. Jest to nasza własna metodologia, ale oparta o bardzo głęboką wiedzę merytoryczną, która wynika z 30 lat funkcjonowania Banku Ochrony Środowiska na tym rynku. Jesteśmy w tym zakresie unikatową instytucją. To co jeszcze nas wyróżnia jeśli chodzi o podejście do naszych klientów to obecność we wszystkich naszych oddziałach zespołów inżynierów ekologów, czyli takich osób, które obok tego stricte bankowego podejścia, strukturyzowania transakcji w czasie, w przestrzeni, od samego początku przez realizację aż do końca mogą z klientem iść przez każdą proekologiczną, energetyczną inwestycję w tej warstwie bardzo specjalistycznej wiedzy właśnie inżynierskiej, ekologicznej. Znaczenie tego potencjału jest coraz bardziej doceniane przez klientów segmentu MŚP, dla których przygotowujemy i uruchomimy w najbliższym czasie szereg nowych propozycji” – powiedział Bartosz Kublik, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska SA.

Z kolej Małgorzata Matejkowska, prezes zarządu Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego zwróciła uwagę na  ryzyka, które dotykają przedsiębiorców -beneficjentów. „Jeżeli chodzi o kontakt z małymi i mikro przedsiębiorcami, oczywiście są to dla banków spółdzielczych ważni klienci. Wspieramy ich także w dostępie do programów europejskich. Nasz bank ma bardzo duże doświadczenie w tym zakresie bo od lat z sukcesem jest jedną z instytucji systemowych w strukturach wdrażania europejskich programów regionalnych. Z lokalnego oglądu dzisiejszej sytuacji mogę ocenić, że przedsiębiorcy bardzo chętnie intensywniej braliby i dotacje i kredyty i inwestowali, ale nie czują jeszcze tej zapowiadanej stabilności. Dla stabilności bardzo ważne poza prawem krajowym są przepisy unijne. Interesujące jest to co obserwuję również jako mała i średnia firma, bo taką jako mały bank, jestem. Dzisiaj nie wystarczy już zatrudnić radcy prawnego, ponieważ on niewiele wie, on tylko nam powie: „ma pani błąd w paragrafie umowy”. Większość prawników nie ma pojęcia o przepisach programów publicznych. A te ewoluują  i obrastają nowymi przepisami, mimo zapowiedzi uproszczeń. Nawet średni przedsiębiorcy, którzy doskonale funkcjonują na rynku, komunikują, że potrzebują więcej fachowego doradztwa, że potrzebują spójnych i łatwych w zrozumieniu opracowań o dostępnych programach, ale także opracowań pod kątem regulacyjnym, np. o zmianach przepisów bez których wdrożenia przedsiębiorca nie będzie mógł realnie wykonać danej dotacji - jak w prawie budowlanym czy środowiskowym. I podkreślają że rynek potrzebuje tego wyprzedzająco, a nie dopiero jak program się kończy, albo jak przedsiębiorca już podpisze umowę o dotację, a potem okazuje się że ona jest niemożliwa do wykorzystania i nakładane są na niego kary. Przedsiębiorcy (i banki finansujące) muszą mieć pewność prawną inwestycji, muszą móc skalkulować koszty i ryzyko przed aplikowaniem, a zasady nie mogą później zmieniać się w trakcie gry”  – powiedziała prezes Matejkowska.

Pierwsza wiceprezes BGK prof. Marta Postuła przypomniała, że ogromnym wsparciem dla innowacyjnych przedsiębiorców od  prawie 20 lat są programy BGK realizowane z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi, np. gwarancja Biznesmax Plus czy Kredyt Technologiczny: Jak widać, ten rok obfituje w ważne rocznice, świętujemy 20-lecie Polski w UE, ale obchodzimy też 100-lecie powstania BGK- banku symbolu wspierania krajowej gospodarki. Specjalnością BGK jest stymulowanie rynku komercyjnego. Dobra współpraca to zaufanie, wzajemny szacunek i zaangażowanie, które pozwala osiągać najlepsze efekty. Taką współpracę chcemy dziś docenić i wyróżnić najlepsze banki Kredytu Technologicznego oraz najlepsze banki kredytujące z Gwarancją Biznesmax. Efekty naszej współpracy zaangażowania mówią same za siebie. W Kredycie Technologicznym to tysiące nowych lub ulepszonych produktów wprowadzonych na polski i światowy rynek, miliardy dodatkowych przychodów po stronie przedsiębiorców, blisko 5 tys. nowych miejsc pracy. W gwarancji Biznesmax to realne wsparcie dla ponad 3 tysięcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy korzystając z tej gwarancji dokonywali inwestycji czterokrotnie częściej niż przeciętna firma z sektora MŚP, a inwestycje te sześciokrotnie częściej miały charakter innowacyjny.


Prezentacje z I Dnia Forum i retransmisja kluczowych części Forum:

Pobierz plik Prezentacja BIK SA
Pobierz plik Prezentacja INDICATOR

Retransmisja I Dnia:

BLOK I:


BLOK II:


BLOK III:

Drugi dzień Forum

Drugi dzień Forum poprowadził KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Program zaś wypełniły w całości warsztaty prowadzone przez ekspertów z sektora finansowego, administracji publicznej, w tym agendy wyspecjalizowane we wspieraniu MMSP.
 
Prezentacje warsztatowe i retransmisja kluczowych części Warsztatów

Pobierz plik Prezentacja KPK - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja PKO BP - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja BGK - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja Bank Pekao SA - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja ARP - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja TISE - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja CVI - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja Radix - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja PARP - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja EEN - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja NCBR KPK - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja Koalicja na Rzecz Innowacji (1) - Warsztaty
Pobierz plik Prezentacja Koalicja na Rzecz Innowacji (2) - Warsztaty

Retransmisja  II Dnia


Część I

  1. Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE, Arkadiusz Lewicki, Dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych UE oraz dr Kamil Pruchnik, Senior Manager, Europejski Fundusz Inwestycyjny– Przedsiębiorca na mapie instrumentów finansowych UE 1:22- 25:10
  2. Bank Gospodarstwa Krajowego, Piotr Natkański, Dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych – Gwarancje portfelowe Biznesmax Plus oraz Investmax 26:00- 45:27
  3. PKO Bank Polski SA, Adam Ilków, Menedżer ds. wsparcia sprzedaży produktów ESG – Innowacyjna wyszukiwarka funduszy europejskich 45:50- 1:04
  4. Bank Pekao SA, Dominika Byrska Dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych, Jakub Fulara, Kierownik Zespołu Funduszy UE i Programów Publicznych – Gwarancje EFI EaSI oraz doradztwo unijne 1:04- 1:19
  5. Fundusz Venture Capital: Radix Ventures Partners, Paweł Bochniarz, Partner – Finansowanie Startupów deep tech przez fundusze Venture Capital- 1:19:34- 1:35
  6. Agencja Rozwoju Przemysłu, Beata Walacik, Dyrektor/Koordynator Biura Usług Finansowych – Pożyczki z Gwarancją UE w ARP 1:35:57- 1:43:27
  7. Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, Marta Wanat-Klujew, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Sprzedaży, Mirosław Swierzbiński, Dyrektor Działu Prawnego Tise S.A- InvestEU w produktach- 1:44:04- 1:52:58
  8. CVI dom Maklerski Sp. z o.o., Magdalena Śniegocka, Dyrektor Inwestycyjny – Elastyczne finansowanie dla MŚP w regionie CEE 1:52:20- 2:12:33


Część II

  1. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Joanna Chełchowska, Starszy Specjalista, Departament Komunikacji i Marketingu- PARP Twój partner w biznesie 25:31  
  2. Enterprise Europe Network, Łukasz Nikitin, Koordynator EEN – Wspieranie internacjonalizacji i bezpieczeństwo łańcuchów dostaw 26:30- 41:38
  3. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Kamila Chmielewska, Ekspert KPK NCBR, EIC i EIT NCP – Finansowanie dla Innowacyjnych MŚP w PR Horyzont Europa 43:00- 1:04  
  4. Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji, Edyta Zalewska, Manager PMO - DIGITRANS i WaMa EDIH szansą MŚP na cyfryzację i wzrost konkurencyjności- 1:04: 1:22  

 
Więcej informacji nt. warsztatów i ew. pytania prosimy kierować do: [email protected]

Zapraszamy do lektury relacji: