• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Metoda "NA WNUCZKA"
Wydarzenia
06.06.2024

SENIORZY NADAL CELEM OSZUSTÓW! – METODA NA WNUCZKA

Oszuści bezwzględnie wykorzystują ufność seniorów! Jedną z metod, jakiej używają przestępcy, aby wykorzystać nieostrożność, jest metoda na wnuczka. Popularna metoda przestępców na wyłudzanie pieniędzy od seniorów jest nadal aktualna. O tym jak to wygląda opowiada Daria Widawska.

Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, banków oraz Policji.
„Tyle mówi się o najróżniejszych metodach oszustw, których ofiarami padają seniorzy. A to na wnuczka z wypadkiem w tle, zagrożeniem życia czy po prostu potrzebą natychmiastowej pomocy członkowi rodziny. A to na „policjanta”, gdy senior zostaje poproszony o pomoc w przeprowadzeniu „tajnej akcji policyjnej” […]. Więc po raz kolejny przypominany i prosimy dziadku, babciu bądźcie ostrożni! Nie dajcie się nabrać! W razie wątpliwości zadzwońcie po prostu do wnuczka i zapytajcie, czy wszystko z nim w porządku. I nigdy, przenigdy nie umawiajcie się na spotkania, aby przekazać pieniądze”przestrzega Daria Widawska.

Metoda na wnuczka – jak to wygląda? Opowiada Daria Widawska w filmie:Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości. Twarzami tegorocznej edycji są Daria Widawska i Jerzy Kryszak.

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wraz z bankami oraz Policją apelują:

  • Chrońmy naszych seniorów.
  • Przypominajmy, aby w podejrzanej sytuacji natychmiast dzwonili do członków rodziny lub na policję.
  • Seniorze, nie wykonuj ślepo poleceń oszusta.
  • Zweryfikuj opisaną sytuację z rodziną lub policją.