• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Polska na podium w European Money Quiz 2023
Wydarzenia
16.05.2023

Polska na podium w European Money Quiz 2023

Uczniowie z 28 krajów europejskich sprawdzili swoje umiejętności finansowe w konkursie organizowanym przez sektor bankowy. Reprezentacja Grecji zwyciężyła, Polska zajęła drugie miejsce, a trzecie Portugalia. Polskę reprezentowali Barbara Wiśniewska i Przemysław Ćmachowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie pod kierunkiem p. Joanny Potery.

Po raz pierwszy od 2020 r. uczniowie z 28 europejskich krajów spotkali się w Brukseli w formie stacjonarnej w finale dorocznego European Money Quiz. To międzynarodowy konkurs wiedzy finansowej organizowany przez Europejską Federację Bankową (EBF) i krajowe zrzeszenia bankowe, w tym Związek Banków Polskich. Ponad 37 504 nastolatków z całej Europy wzięło udział w quizie na etapach krajowych. W Polsce ich organizacja przypadła Warszawskiemu Instytutowi Bankowości. 

European Money Quiz to największy w Europie konkurs wiedzy finansowej dla osób w wieku od 13 do 15 lat, który co roku generuje do miliona odtworzeń quizów w grze edukacyjnej Kahoot! EMQ został uruchomiony w 2017 r., jako część kampanii EBF w zakresie podnoszenia znaczenia edukacji finansowej młodych ludzi, aby prowadzili lepsze i bezpieczniejsze życie.

Wspaniale było powitać ponownie uczestników quizu w Brukseli i poczuć energię tego wydarzenia i niesamowitej społeczności młodych ludzi, którzy chcą podnieść swoje umiejętności finansowe i dowiedzieć się więcej bankowość cyfrowej, cyberbezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju w bankowości” – mówił Wim Mijs, dyrektor wykonawczy EBF. „Ukraina również dołączyła do naszego quizu po raz pierwszy w tym roku, wykazując ogromne zaangażowanie w wiedzę finansową. Wśród trudnych okoliczności, edukacja finansowa pozostaje priorytetem i cieszymy się, widząc naszą pracę i naszą członków przyczyniających się do umieszczenia tych umiejętności w centrum uwagi”, podkreślił.

Uczestników zapytano o ich wiedzę nt. finansów osobistych ze szczególnym uwzględnieniem planowania długoterminowego, oszczędności, kryptowalut, cyberbezpieczeństwa i oszustw internetowych oraz kredytów i zarządzania dochodami. Wszystkie pytania zostały zredagowane zgodnie z wytycznymi OECD/INFE i podstawowymi kompetencjami młodzieży w zakresie wiedzy finansowej.

- Chciałbym serdecznie pogratulować dwójce polskich uczniów, którzy zajmując 2. miejsce w finale Europejskiego Quizu Finansowego, udowodnili że znajomość finansów i ekonomii może doprowadzić do osobistego sukcesu. Oczywiście to także wielki powód do dumy dla ich rodziców i nauczycieli. Takie inicjatywy jak EQF są przykładem edukacji finansowej prowadzonej w nowoczesny i atrakcyjny sposób i cieszę się, że jako Związek Banków Polskich od lat uczestniczymy w tej inicjatywie. Nie ulega bowiem wątpliwość, że dziś, ale i jutro poziom wiedzy finansowej Polaków jest jednym z kluczowych czynników dla sprostania wyzwaniom gospodarczym najbliższych kilku dekad – powiedział Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek

Kraje uczestniczące: Albania, Austria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja,  Węgry, Włochy i debiutująca Ukraina.