• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Świąteczny portfel Polaków 2022
Wydarzenia
01.12.2022

Świąteczny portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?

Grudzień to jeden z najbardziej wymagających finansowo momentów w roku. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, czyli: zakupy prezentów, produktów spożywczych na wigilijny i bożonarodzeniowy stół, świątecznych dekoracji i przejazdy – wszystko to razem, skumulowane w jednym miesiącu, oznacza większe niż zwykle wydatki. Jednocześnie rekordowa inflacja i towarzyszące jej wszechobecne podwyżki sprawiają, że Polacy zastanawiają się jak dostosować swoje portfele do aktualnych cen. Zaczęli szukać oszczędności, optymalizować koszty, co oznacza, że Święta w tym roku będą skromniejsze – to główne wniosków raportu ZBP „Świąteczny Portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?”.

Jak wynika z badania, zrealizowanego na zlecenie ZBP przez firmę badawcza Minds&Roses, statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących Świąt wydać przeciętnie nominalnie 1427 zł. To niecały 1 proc. więcej w stosunku do świątecznych wydatków deklarowanych w analogicznym badaniu roku ubiegłym. Biorąc pod uwagę dzisiejszą siłę nabywczą pieniądza wyraźnie widać, że za tę kwotę kupimy w tym roku mniej niż jeszcze 12 miesięcy temu. I nie jest to bagatelna różnica, bo zgodnie z najbardziej aktualnym na moment pisania niniejszego opracowania, szybkim szacunkiem wskaźnika wzrostu cen towarów i usług Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. W październiku natomiast było to 17,9 proc. 

Stosunkowo największa część świątecznych wydatków – przeciętnie 585 zł – będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją Świąt. Na prezenty dla najbliższych średnio przeznaczymy 500 zł, a na podróże świąteczne i dojazdy 342 zł. To jednak wartości uśrednione. 

– Chociaż sumaryczne przeciętne wydatki świąteczne są w tym roku zakotwiczone na bardzo zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego, Polacy mają w znacznej większości świadomość rosnących cen. Kiedy dwanaście miesięcy temu pytaliśmy, czy w aktualnej sytuacji gospodarczej i rosnącej inflacji planują jakieś ograniczenia zakupów świątecznych, twierdzącej odpowiedzi udzieliło 64 proc. respondentów. Dzisiaj, przy odczycie inflacji na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, o ograniczeniach wydatków na Święta myśli już 73 proc. osób- mówi Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP. 

Spośród osób, które myślą o ograniczeniu wydatków, największy odsetek – 45 proc. planuje zaoszczędzić na prezentach. Skromniejszy stół świąteczny i ograniczenie wydatków na artykuły spożywcze deklaruje blisko 30 proc. osób, natomiast co piąta osoba z tych, które planują oszczędności, będzie poszukiwała ich przede wszystkim w sferze wydatków na transport. 

Raport „Świąteczny portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?” to nie tylko powyższe dane. Opisuje on również zmiany w cenach towarów i usług składających się na tzw. „świąteczny koszyk”.  Jak co roku bierzemy pod lupę wydatki 4-osobowej rodziny – rodziców i dwójki dzieci- która spędza święta w domu. Z naszych wyliczeń wynika, że w tym roku na ten cel wyda ponad 3 000 zł. W raporcie znajduje się także część poradnikowa, która podpowiada jak ekonomicznie, rozsądnie i przede wszystkim bezpiecznie robić zakupy świąteczne.

Pełna wersja raportu „Świąteczny portfel Polaków 2022” dostępna jest na stronie Związku Banków Polskich- www.zbp.pl oraz na stronie Biura Prasowego ZBP- www.zbp.prowly.pl.

O raporcie:
„Świąteczny Portfel Polaków 2022. "Czy stać nas na Święta?” to opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich, w sposób syntetyczny prezentujące i analizujące najważniejsze trendy oraz dane związane z aktywnością konsumencką Polaków w okresie przedświątecznym. Raport oparty jest o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w dniach 4-9 listopada 2022 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie dorosłych (18+) Polaków liczącej 1000 osób.  Raport został także uzupełniony o wybrane zewnętrzne pochodzące od takich instytucji jak GUS, CBOS, EUROSTAT. W zakresie cen i usług prezentowanych w raporcie dokonaliśmy opracowania własnego.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Dr Przemysław Barbrich
[email protected], 660 763 831 

Małgorzata Wojtowicz
[email protected], 609 757 543

Pobierz plik Raport "Świąteczny Portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?"
Pobierz plik Informacja prasowa