Wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami
Dr Wojciech Wodo na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki zajmuje się bezpieczeństwem w bankowości elektronicznej, czyli tematem niezwykle istotnym dla każdego z nas. W połowie września 2019 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę PSD2, która otwiera rynek usług finansowych na podmioty trzecie, czyli instytucje poza bankowe.
– Banki zostały zmuszone do przygotowania odpowiedniego dostępu do naszych kont. Teraz nie tylko bank, ale również inne instytucje czy firmy, oczywiście za naszą zgodą, mogą mieć dostęp do naszego konta – tłumaczy dr Wojciech Wodo. – Sprawdzą kiedy i jakich transakcji dokonujemy, mogą zainicjować płatności w naszym imieniu, być pośrednikiem pomiędzy nami a innymi dostawcami. Otwiera się przed nami ocean możliwości, ale i zwiększa ryzyko, powstają nowe zagrożenia.
Dlatego dziesięcioro badaczy postanowiło razem poznać sposoby korzystania z internetu, bankowości elektronicznej i mobilnej oraz wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci przez użytkowników.
Na początku 2019 r. przebadano łącznie 62 osoby: 32 mężczyzn i 30 kobiet, w wieku od 18 do 78 lat, o zróżnicowanym statusie zawodowym, materialnym czy społecznym. Badano nie tylko stan wiedzy użytkowników, ale i „towarzyszące odpowiedziom tło emocjonalne, wyrażające się w zachowaniu respondentów czy motywację podejmowania przez nich decyzji” – czytamy w monografii „Bezpieczeństwo systemów bankowości elektronicznej i mobilnej w Polsce. Badania użytkowników 2019”, która lada dzień ukaże się nakładem Oficyny Wydawniczej PWr.
Więcej informacji: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/trzy-archetypy-bankowosci-internetowej-11437.html